Firemní cíl, zajímavosti a rady ze světa zahrad

 

Chceme Vás informovat o termínech prací, tyto práce odborně  realizovat, aby Vám zahrada, park, městská zeleň přinášela jen radost a spokojenost bez námahy. Informovat o zajímavostech v zahradnictví a v  péči o krajinu ,stát se Vaším stálým poradcem , na kterého se můžete vždy obrátit.

Pár informací, rad k zamyšlení v roce 2014

citrónová tráva ( voňatka)

pochází z jihovýchodní Asie, není mrazuvzdorná, ideální zazimování je kolem 10 C. Má úzké šedozelené listy s silnou citrónouvou vůní, dorůstá do výšky až 150 cm. Voňatka se hodí do pokrmů z rýže , kuřete a ryb. Čerstvou nasekanou přidáváme do zeleninových salátů, sušenou do čajových směsí, vynikajicí kombinace s zeleným čajem, zdůrazňuje chuť máty.

v dnešní hektické době je trend se co nejvíce přiblížit k přirozenému přírodnímu prostředí a v něm najít klid a vyrovnání s stresem, který přináší dnešní život. A proto Vám nabízím pár nápadů.

Rostliny sami sobě ochráncem:

Aksamitník ( Afrikán) - odpuzuje molice od rajčat, zmírní napadení škůdci u ostatních rostlin

                                       - brzdí růst plevelů díky kořenovým výměškům

                                       - hubí háďátka

Kopr                               - odpuzuje běláska zelného

Křen                               - proti mandelince bramborové

Lichořeřišnice              - působí proti mšicím

Levandule                     - proti plošticím

Šalvěj                             - proti bělásku, slimákům

Řebčík královský          - do jisté míry hryzec

(česnek)

 

Mulčování :

Příroda nikdy neponechá půdu holou ( když to nezařídí člověk) , protože odhalená půda se při dešti rozbahní, potom  se na povrchu tvoří škraloup, půda praská a je náročná na kypření a závlahu. Proto je mulčování velmi prospěšné. Vhodným materiálem je jemně posečená tráva, rozprostřena v jemné vrstvě aby nehnila, tím pádem je třeba ji stále doplňovat.  Do záhonů zeleniny se nehodí mulčovací kůra (štěpka), protože zpočátku ochuzuje půdu o dusík a zelenina strádá.

Zajímavostí je, že mimo medonosných včel naše rostliny opylují také včely samotářky, které žijí v zemi a v malé míře také produkují med pro vlastní potřebu.

Problematika zimování banánovníku (Musa) , který je pěstován celoročně na venkovním záhonu

Největším problémem při jeho zimování je, když se mírně oteplí. Pak dojde k nasávání vody kořeny, tím pádem pod krytem při špatném větrání dojde k zahnívání kmínků. Proto je třeba i během zimy dobře větrat a dávat pozor na zapaření. Kmínek odolává mrazu až -5C, takže zateplení není problém, ale hniloba.

Včely jsou při opylování rostlin nepostrdatelné

Včely opylují více než 80% květů ovocných rostlin , čmeláci 10 - 15%. Vítr opyluje jen ořešáky a lísky. Je zajímavé zjištění , že jedna včela navštíví za minutu  10 květů, takže za jeden let, který trvá zhruba 10 minut navštíví 100 květů. Denní výkon je 30 až 40 letů na jednu včelu, co je za jeden den  3 - 4 tis. květů. Z toho plyne , že jeden úl včel za prosluněný den bez větru navštíví  30 až 40 mil květů jednoho ovocného druhu.  Včely mohou létat již při teplotě 15C, ale až při 18C moho být venku déle, teprve při teplotě 21C již mohou být venku po neomezenou dobu a létat na delší vzdálenosti ( výzkum K. Teringl 1957). Čmeláci létají již při teplotě 8 - 10C, a při opylování meruněk dle mého pozorování jsou velmi nepostradatelní.

Předpěstování sazenic za oknem.

Při pěstování sazenic z výsevu za oknem v ůnoru, březnu je množství světla 50% toho co rostliny potřebují. Úžasný nápad je dát za rostliny hliníkovou fólii, která zvýší využití světla až o 30%. Což je pro rostliny dostačující.

 

 

Hnojení

V oblasti hnojení je v roce 2012 zajímavou novinko fosforové sklo. Jedná se o přírodní produkt, který se ve vodě nerozpouští. Používá se k hnojení balkónových rostlin, aplikuje se při výsadbě a poskytne Fosfor a draslík po celou sezónu. Kořeny rostlin si pomocí kyseliny , kterou produkují sami odebírají potřebné množství živin. Fosfor a draslík jsou prvky nezbytné pro tvorbu květu, Takže tímto produktem docílíme bohaté násady květů. A jelikož se jedná o hnojivo nerozpustné ve vodě není vyplavováno zálivkou.

Letos jsou velkou zahradní zajímavostí stromky  zakrslého vzrůstu vhodné na terasy a do květináčů na balkóny , např nektarinka Rubis, višeň Piemont, broskev Honey Gold ( zelené listy), Reb Sunset ( červené listy) , nektarinka Balkonella, hrušeň Carden, švestka ( bez označení odrůdy) .

Sloupovité jabloně, hrušně, třešně, švestky již nikoho nepřekvapí, ale letošní zajímavostí jsou sloupovité meruňky a broskve.

Čínské datle jsou opadavý stromek mrazuvzdorný. Jeho velkou výhodou je pomalý růst a zajímavý vzhled má lomené větve. Jeho plody jsou jedlé tmavé peckovice, po zavadnutí plodů velmi chutné. Ke svému dozrání potřebují teplý, suchý, dlouhý podzim. Proto na většině území Čech doporučuji pěstování ve skleníku nebo zimní zahradě. Pro zlepšení opylení je vhodným sousedem kopr. Ranné odrůdy Lang a Li mají šanci v našich teplých lokalitách dozrát.

Šáchor jedlý je travina pocházejicí z Afriky. Na jeho kořenech se tvoří jedlé hlízky, které již po omytí lze jíst. Chutí připomínají mandle. lze ji pěstovat v květináči nebo ve volné hlinitopísčité půdě. Sklizeň provádíme na podzim, když rostlina zasychá ( zatahuje se). Opětovná výsadba na jaře s uchovaných hlízek.

Mandloň tam kde je možné pěstovat broskve lze na chráněném stanovišti pěstovat také mandloně, je velmi zajímavé, že jsou příbuzné s broskvoněmi. Lze volit mezi odrůdami Zora ( min. dva stromky ), Vama opylovač Sladkoplodá krajová

Odolné citrusy

Na českém trhu lze sehnat mandarinku Citrus unshiu již v několika odrůdách, jedná se o mandarinku vhodnou do okrajových chladnějších oblastí. Bez plodů a  přemokření snese bez poškození až - 8C. Uvedu např. Citrus unshiu *Kalinin 5* ( Marcow)  je menšího vzrůstu do 40 cm, pochází z bývalého Sovětského svazu. Má střídavou plodnost, ale velmi kvalitní plody, dozrává koncem listopadu.

Velmi zajímavým citrusem je kříženec Poncirus trifoliata( citronečník) a Citrus paradisi ( grapefruit) .Je to Swingle 4475Citrumelo který je používán jako podnož pro citrusy. Ale sám o sobě je mrazuvzdorný až do - 15 C a snese i dočasné přemokření.

 Mechanizace   V této oblast je zajímavou novinkou kolečko poháněné motůrkem

 

Úvod (něco k řezu dřevin)

 Pro upravenou zahradu, park ,zeleň ve městě, kde se příjemně odpočívá a nábírá energie, je nutné provádět řez dřevin  každým rokem z těchto důvodů :

a/ zanedbané keře a stromy je nutné silně zmladit, tím pádem reagují tvorbou velkého množství dlouhých výhonů, které jsou nestabilní a nevypadají hezky.

b/každoroční mírný zásah nevytvoří nerovnovážný zvýšený tlak mízy ( krev dřevin) , dřevina je stabilní, zdravá a pěkná na pohled.

c/ méně pracné,  při provedení odborně ekonomicky méně náročné.

d/dřeviny stále upravený habitus (vzhled)

Každá dřevina se řeže podle svého rytmu růstu a období květu v různých termínech, také vyžaduje různé druhy řezu, podle toho jak na jaký druh reaguje a kvete-li na letošních, nebo loňských, nebo starším dřevě. Proto ke každé dřevině je třeba přistupovat individuálně.

Termín řezu dle rytmu růstu :

1/řez před kvetení( v předjaří, kvete na letošních) např. mochna, ibíšek, komule - motýlí keř - březen ( kvetoucí po 24.6)

2/řez po odkvětu ( kvete na loňských) např zlatice, pustoril, šeřík - květen ( dřeviny kvetoucí do 24.6.)

Druhy řezu :.

klasický zkracovaci ( Komule)- březen

b/přesměrování na mladší výhon

c/ průklest, prosvětlení ( vhodný u většiny dřevin)

Řez provází dřeviny po celý jejich život :

 

- řez po výsadbě

- výchovný řez

- udržovací řez

- zmlazovací řez

- řez po zmlazení

-  opět udržovací řez 

Leden

Když nemrzne provedeme řez vinné révy, řez je nezbytný, jinak stárne a neplodí.

Odebíráme rouby třešní a višní. Kmínky choulostivých dřevin obalíme , protí střídání teplot. Koncem měsíce odebíráme rouby meruněk a slivoní. Ostříháme vistárii , postranní větvičky na tři pupeny, podpoříme kvetení na úkor růstu větví.

Únor 

Řez :

Koncem února( dle počasí, možno již od poloviny)  je vhodné provést řez u jádrovin ( jabloně, hrušně) , které jsou na stanovišti déle než 5 let. Jedná se o řez prosvětlovací a zkrácení letorostů dle potřeby

Často se řez jádrovin provádí na podzim. Tímto řezem podpoříme růst jarních výhonů ( letorostů), jež mohou být dlouhé až 1 - 2 m. Ubírají sílu stromu a odrazí se to na plodech, jsou malé, deformované. Takže dodržení termínu v předjaří u jádrovin je nezbytné. Výjimkou jsou velmi zanedbané jabloně u kterých doporučuji provést hluboký řez koncem léta a pak následně příští konec léta

Ostatní dřeviny a keře budou vždy přiřazeny k měsíci provedení řezu.

Jádroviny mladší než 5 let řežeme během března - řez výchovný. Také provedeme doladění řezu broskví ( provádíme dva letní). Možno provést řez peckovin , mimo třešně a višně, ale tento řez již nepodpoří plodnost jako podzimní.

Je možné prosvětlit řezem staré keře rybízu a angreštu ( vhodnější řez po sklizni).

Okrasné dřeviny s provedením řezu v předjaří :( konec února - březen)

Komule - motýlí keř, Ibíšek, Mochna, Kručinka, Latnatec, Pelyněk, Perovskie, Svatolina, Tavola, Tavolník, Třezalka, Vřes, Ptačí Zob,  Vistarie, Plaménky atd. Jsou to dřeviny kvetoucí po 24.06. U Hortenzií odstraníme jen květenství, jsou citlivé na řez.

Postřiky :

Nezbytný je postřik proti kadeřavosti u broskvoní, za bezmrazého počasí.

Další zásahy :

Nejlepší termín pro léčbu kleotoků u třešní, u jádrovin léčbu rakoviny mrazových trhlin.

Exotika :

V tomto období provádíme řez citrusů, nejlépe zapěstovat tvar štíhlého vřetena (konec února, lépe březen) . Také provedeme řez u smokvoně ( plody fíky), během vegetace zaštípnout nový výhon za pátym listem. 

Březen 

Řez

Pokračujeme s řezem jádrovin, broskvoní a slivoní. Hlavně neprovádíme řez třešní a višní, protože při provedení řezu hrozí vytvoření kleotoků ( řez provádíme u třešní po sklizni u višní v srpnu). Řez je nezbytný u broskví, protože neřezané žijí a plodí 8 let a oproti tomu , ty  na kterých provádíme řez žijí a plodí 20 let. Důvodem je, že u nás broskvoně, oproti své domovině v horské krajině Číny, trpí nedostatkem slunečných dnů.Proto je nutné provádět řez třikrát ročně ( viz tabulka stručný kalendář prací) . Koncem měsíce je čas řezu růží. U velkokvětých a popínavých růží je řez nezbytný, po řezu provedeme přihnojení . Také pokračujeme v řezu okrasných keřů kvetoucích po 24.06. 

Postřik

Pokračujeme v postřiku proti kadeřavosti broskvoní.Provádíme postřik proti přezimujicím škůdcům, týká se to všech ovocných dřevin mimo meruněk. Je vhodné provest postřik proti padlí, strupovitosti a rzi na hrušních.

Další práce

Když již nehrozí mrazy tak vysazujeme meruňky, broskvoně, nektarinky. Také koncem měsíce provedeme hnojení ovocných a jehličnatých dřevin. Trávník hnojíme později po první seči. také je vhodný čas na přihnojení jahod. Trávníky pečlivě vyhrabeme a možno provést vertikulaci

Exotika

Dokončení řezu citrusů, smokvoní. Přihnojení všech rostlin pěstovaných v květináči. Řez kiwi.

Duben

Řez:

Až do rozkvětu je možné provádět řez jádrovin. Dokončíme řez růží.

Postřik:

Ihned po odkvětu postřik proti pilatce švestkové a jabloňové. Ošetření proti padlí na jabloních a angreštech.

Další práce:

Výsadby veškerých rostlin v květináčích, hnojení trávniků. Koncem měsíce výsev nových trávniků, následná péče každý den kropit.

Exotika:

opylování květů citrusů a hnojení

 

 

Zajímavosti :

 

1/ Anglické tropy (síla přírody a její kouzla )

2/ Oregáno

3/ Zimní kvetoucí dřeviny

4/ Stévie

5/ Tvarování dřevin

6/ Nízké jehličnany ( zakrslé)

7/ Jarní kvetoucí dřeviny

8/ Sloupovité jabloně ( třešně)

9/ Mykorhizní houby

10/Broskvoně

11/ Rybníčky

12/ Skladování ovoce

13/ České středomoří ( exotické rostliny u nás a venku)

14/ Zimování přenosných rostlin

15/ Střecha plná zeleně

16/ Ovocné dřeviny našich předků

17/ Květinová louka

18/ Venkovní exotické rostliny 2

19/ Problematické( jako zajímavost - venkovní)  pěstování citrusů v našich podmínkách

20/  Bylinková zahrada

21/ Netradiční léčivé plody ( ovocné keře)

22/ Tomel viržínský ( venkovní netradiční ovoce 3)

23/ Wollemia nobilis - jehličnan z pravěku

24/ Suché zíďky,miniskalky v nádobách, terasové záhony, letní a  celoroční truhlíky, příprava substrátu pro kvetoucí balkón

25/ Lákavé ovoce zimolez kamčatský ( Lomicera kamtschatica) lidově kamčatská borůvka, ale borůvka to není.

 26/ Řez zanedbaných jabloní

 

1/ V Anglii znovu objevena tropická zahrada ..............

   V hrabství Cornwall, na západním pobřeží Anglie ( nejblíže k břehům Francie), objevili zahradníci hustou tropickou zahradu z 19. století. Rozkládá se na ploše 0,20 ha . Je součástí botanické zahrady Trebah Gardens ve Falmouthu. Je zvláštní , že zdejší zahradníci neměli o tomto klenotu ani potuchu a objevili ho náhodně při výchovném tvarování keřů. Roste zde bez ochrany člověka palma vysoká osm metrů a ostatní tropické rostliny. Dohromady tvoří člověkem založený prales a z vůle přírody prosperujicí. Tento bujný porost byl pravděpodobně založen  Charlesem Foxem, který si v 19. století během viktoriánské éry přivezl sazenice a semena z cest. Rostliny se přizpůsobily zdejšímu mírnému klimatu, tolik nepodobného tropům. Zdejší zahradníci prý nechápou jak to dokázaly. Opravdu je zvláštní, že nevědí, co jim v zahradách roste. 

2/ Zázrak zvaný oregano ..............

   Tato bylinka, hojně u nás pěstovaná v Bylinkových zahrádkách, má mimo to , co je známo ( že podporuje chuť k jídlu), také pozitivní vliv na nervový systém. Zmírňuje plicní choroby, pomáhá proti kašli ( vyzkoušeno jak se řiká na vlastní kůži) , má protizánětlivé účinky, podporuje vylučování žluči, zmírňuje záněty dásní a střevní potíže. Pomáhá i proti některým bakteriím, hlavně u starších lidí.( O bylinkách v článku Bylinková zahrada)

3/ Dřeviny kvetoucí v zimě, to není vtip, ale pravda ..

   V mrazu kvete od prosince do března vřesovec pleťový ( Erica carnea) s červenými, růžovými nebo bílými květy, je vysoký 15 - 25 cm, vyžaduje vápenitou, propustnou půdu. Později nutný řez.  Od ledna kvete Vilín, keř vysoký 3- 4 m, vyžaduje vlhčí, propustné půdy. První kvete Hamamelis japonica žlutými nebo červenými květy, následuje Hamamelis mollis jemně vonicími květy , květy jsou tmavě žluté nebo oranžově červené.  Z rodu Kalina v zimě kvete Viburnum x bodnantense Dawn se světle růžovými svazečky květů . Tento keř je vysoký 2 m, kvete v únoru, ale mráz kvetení oddálí. Okrasná třešeň Prunus subhirtella Autumnalis kvete, když nemrzne od listopadu do dubna, takže při mírné zimě po celé toto nehostiné období. Je vysoká 3- 5 m , slunečná poloha v dobré vápenité půdě. Jasmín nahokvětý Jasminum nudiflorum použití jako popínavý keř, bez opory dorůstá 1 m, kvete do března. Po odkvětu vhodný řez. Zimokvět časný (Chimonanthus praecox) keř vysoký 2 m, nutná vinařská oblast s mírnou zimou ( kde se daří vínu) . Kvete od prosince do března voskově žlutými květy, uvnitř jsou načervenalé ve tvaru zvonku a voní po vanilce. Jak vidíte v zimě kvetoucí zahrada není sen, ale je tento zázrak reálný.

 4/ Stévie zázračná rostlina ?. ( Stevia rebaudiana )

   Tato bylina pocházejicí z Paraguayi a je již po staletí používána místními lidmi ke slazení čaje a léčbě cukrovky, protože snižuje množství krevního cukru. Je velmi zajímavé, že je sladší než běžný cukr a přitom nízkokalorická.  Dorůstá výšky 60 - 100 cm, má polodřevnaté stonky, v našich podmínkách ji pěstujeme jako přenosnou rostlinu, v létě na slunném místě a v zimně v zimní zahradě, nebo světlé chodbě při teplotě 15 -20 °C roste dál. Při zimování při teplotě 5 - 8   ° C zatahuje a přezimuje v kořenech a na jaře obráží. Stevie snáší dobře řez. Lze sladit čerstvými listy, ale nejsladší jsou v sušeném stavu. 

5/ Tvarování dřevin pomocí konstrukce.

   Tento nápad k nám přichází z Holandska. Obyvatelé země tulipánů nepoužívají v oknech záclony a tak k přistínění proti letnímu slunci používají tvarované stěny z dřevin. Takto upravené dřeviny vypadají velmi hezky, brání prachu z ulice, vytváří na zahradě soukromí od zvědavých očí a také tvoří při letních parnech příjemný stín. Dřeviny většinou zapěstujeme na vodorovných oporách, vysazují se již zapěstované s oporou, ktreré jsou také k dostání na našem trhu. Oporu můžeme po 3 - 5 letech sejmout, obrovskou výhodou je, že dobře zapěstovaná stěna zabere kolem 1 m. Velmi důležitý je řez a to dvakrát do roka v zimě a v srpnu. K tomuto účelu se hodí ambroň ( Liquidambar), platan javorolistý (Platanus hispanica), moruše ( Morus) habr ( Carpinus), okrasné jabloně ( Malus)  nebo lípa ( Tilia). Je vhodné stromy doplnit záhonem keřů vysokých 60 - 80 cm. Např. zimostráz )Buxus, bobkovišeň ( Prunus laurocerasus).... Tento nápad určitě stojí za zamyšlení...

6/ Vyšlechtěné jehličnany do Vašich zahrad, parků

   Při výsadbě je vždy nutné si položit otázku,  do jaké velikosti doroste Vámi zvolený jehličnan v dospělosti. Je nevhodné vysadit statný strom do úzké předzahrádky před Váš dům, nebo doprostřed malé zahrady, pokud se nejedná o opravdu velký pozemek, který se dá již přirovnat k soukromému parku. Kde naopak nám jde o rozčlenění pozemku na menší části. Budu se spíše zabývat dřevinami vhodnými do menších zahrad, kde Vás 3 až 4 statné 30-ti m stromy doslova ze zahrady vystěhují, opadem jehličí okyselují půdu a stíní, tím pádem jsou tím jediným, co na zahradě zbyde. Je zde snadné řešení. U většiny stromů existují kultivary dorůstajicí v dospělosti obtimální výšky. Nyní uvedu některé z nich, výška uváděná vždy v dospělosti stromu:

Picea abies pirna ( smrk zakrslý) 0,70m, Nidiformis ( hnízdovitý ) 0,80m, Formánek ( poléhavý)

Larix decidua Pendula ( modřín opadavý) kmínek 0,40 m nebo 1,00 m,  kaskádovitě převislý habitus

Chamaecyparis obtusa Tedy Bear ( cypříšek tupolistý) 0,80 m tmavě zelený

Thuja occidentalis ( zerav západní) Abel Twa kužel, 1,0m, šedozelený...Abospica 3,0m bílozelený sloup...Cristata 2,0 m, zelené hrubé jehlice... Golden Tufet 0,70m, zlatožlutý kulovitý... Little Gem 0,60 m kulovitý, zelený...Recurva Nana 1,2m vzpřímený, tmavě zelený.................

Juniperus communis ( jalovec obecný)  Arnold 2 m... Green Carpeth 0,15 zelený kobercový.... Silver Linning 0,70m stříbrozelený..... Tatra 0,70 m zlatozelený... Montana 0,25m kobercový zelený.... Andora Variegata 0,25m poléhavý zelený, bílý melír.... Blue chip 0,25 modrosivý..............

Juniperus sabina ( jalovec chvojka) Aurea 1,5m žlutozelený..... Cupresifolia 0,25 m  jasně zelený.... Burkii šedozelený sloup 5m..... Aureovariegata 2,5m zlatozelený sloup.....................

Další konifery dostupné na českém trhu

Picea omorica Nana ( smrk omorika nízký) : svrchu sytě zelené, lesklé jehlice, spodek jehlic bílý, tvar bochánek, Picea glauca Globosa ( smrk pichlavý, poléhavý) barva jehlic šedá, tvar poléhavý, Thujopsis dolabrata Nana ( zeravinec japonský) jehlice zelené, jehlicovité, tvar bochánek, Pinus uncinata ( borovice blatka Ježek) tvar koule, jehlice zelené drobné, Pinus sillvestris Hillside Creeder ( borovice lesní) tvar  nízká půdopokryvná, Abies koreana Nana ( jedle korejská nízká), tvar nízký stromek do 1,70 m, později krásné vzpřímené, fialové šišky, Tsuga canadensis Jeddeloh ( jedlovec kanadský) tvar bochánek, jehlice světle zelené, drobné.

Cedrus atlantica ( Cedr atlanský) 20 m dekorativní strom, Abies alba ( jedle bělokorá), 20m, naše původní dřevina a velmi dekorativní .......

Na trhu je mnohem širší sortiment, takže je určitě z čeho vybírat a v dospělosti gigantický strom, nebo uplně v každé zahradě smrk pichlavý ( picea pungens), který v dospělosti není moc dekorativní  u této dřeviny platí čeho je příliš...  , není vždy to pravé ořechové, co myslíte ?

7/ Keře kvetoucí na jaře.

   Jako první rozkvétá svída dřín (Cornus mas) , roste pomalu až do výšky 4 m, kvete žlutými okolíky. Zároveň kvete lýkovec jedovatý ( Daphne mezereum) daří se mu v polostínu, nebo na skalce, v místě odvráceném od slunce. Kvete červenými, příjemně vonícími květy. Také velmi ranný je pěnišník ( Rhododendron x praecox) s růžovými květy. Nádherně kvete šácholan hvězdovitý ( Magnolia stellata), květy podobné leknínům jsou čistě bílé. Je teplomilná, menší strom měří kolem 3 m. Velmi dekorativní je mandloň trojlaločná ( Prunus triloba Multiplex) , po odkvětu nutný hluboký řez za účelem dlouhých výhonů, které jsou v příštím roce obsypány květy. Abeliofylum ( Abeliophyllum distichum) vzrůstem připomíná ptačí zob, je 1 m vysoký, kvete podobně jako zlatice, avšak silně voní. Po odkvětu nutné prosvětlení řezen. Pieris ( Pieris japonica) je 2 m vysoký keř , kvetoucí od března do května konvalinkovytými květy bílými až růžovými, hodí se k pěnišníkům, borovicím a modřínům. Brzy na jaře vykukují ze země sněženky, ladoňky, tavolín zimní, hyacinty, ocúny, sasanky, tulipány, narcisy, krokusy.

8/ Sloupovité jabloně ( kolumnární) hit posledních let, a novinka 2010 sloupovité třešně, hrušně, svestka

Tyto jabloně se hodí do okrasných nebo malých zahrádek , jsou velmi dekorativní. Nevytváří klasickou korunu , ale jak vyplývá z názvu, mají sloupovitý tvar, takže vyniknou květy a později plody. Po výsadbě se k řezu přistupuje jinak než u klasických tvarů koruny, později také vyžadují pravidelný řez ( viz termíny prací), který je již podobný jako u klasických korun, ale má určitou specifikaci. Lze je také s úspěchom pěstovat ve větších nádobách na terasách a balkónech. Jsou to tyto odrůdy: Sun Cats (podzimní), Gold Cats (žlutá), Green Cats (zelená), Red Cats a Star Cats jsou stolní odrůdy. Jsou vyšlechtěné v Německu, kde jsou s produkcí těchto jabloní nejdále, základ pro vývoj sloupovitých jabloní vznikl přírodní mutací v Kanadě.. Nevýhodou je větší výskyt škůdců ( mšice ,svilušky) a větší pořizovací náklady, výhodou velký výnos na malé ploše, esteticky krásné, nenáročná sklizeň. Na našem trhu nejlepe dostupná Polka, červené, podzimní odrůda a poslední tři v předcházejicím textu. Novinkou roku 2010 na českém trhu jsou sloupovité třešně chrupka Sylvia a třešeń Helene, Viktoria, Sara tomu také odpovidá cena. Další novinka letošního roku je pozdní sloupovitá slivoň Imperial. A také jsou dostupné hrušně Dekora, zraje koncem září, vydrží do prosince a Saphira zraje v polovině září, vydrží do poloviny ledna. Nově jabloně s možností skladovat sklizeň , Flamenco zraje v září, vydrží do prosince a Waltz sklizeň polovina září, vydrží několik měsíců. Všechny je možné pěstovat i v nádobách ( Do nádob je možné i zakrslou broskev , klasická korunka)

9/ Mykorhizní houby, podhoubí které pomahá Vašim rostlinám.

Jedná se o mikroskopická vlákna, které se vyskytují v lesním podhoubí.  Díky nim je kořenový systém rostlin zdravější a odolnější a dokáže lépe příjimat vodu a živiny. Hříbek Vám z nich nevyroste, ale lépe chrání rostliny před suchem, neodplaví se voudou, takže pomáhají stále po celý život rostliny. Vhodné pro truhlíkové rostliny i ostatní ve volné půdě. tyto přípravky jsou již dostupné na našem trhu.

10/ Broskvoně, strom se třemi typy větví ..........

broskvoň má v době vegetačního klidu ( v zimě) opravdu tři typy větví a to podle tvaru pupenů. První typ jsou jen listové ( špičaté), druhý jen květní ( kulaté) a třetí typ je uprastřed květní a okolo něho dva listové. Snahou každého sadaře  řezem docílit výskytu tohoto třetího typu plodonosných větví, které jediné přinášejí zdravé, chutné plody. Tohoto stavu docílíme třemi odborně provedenými řezy ( viz termíny prací).

11/ Rybník, rybníček, nádherný zahradní biotop .....

Každá i menší vodní nádrž oživí a zlepší mikroklíma Vaší zahrady, nehledě na to, že vytvoříte domov spoustě živočichů a to také není k zahození. Pozorovat pulce, nebo dospělé žáby, vážky atd. Co se týče velikosti platí pravidlo, čím větší tím lépe, protože se lépe tvoří přirozená rovnováha nádrže.

Při tvorbě vodních řas je možné jejich vyhubení pomocí rostlin a to např. vodaňkou žabí ( Hydrocharis morsus - ranae), je to plovoucí rostlina podobná malému leknínu. Nebo také kolonií podvodních rostlin parožnatka (Chara fragilis), rdesno plovoucí ( Potamogeton natans), okružák ploský ( Planorbarius corneus). Lekniny v nádobách je vhodné přesadit vždy po pěti letech a každé jaro přihnojit speciálnim hnojivem.

Dno rybníčk se musí vždy mírně svažovat. Osázíme podle hloubky.

1. rostliny do hloubky 5 cm - Blatouch bahení ( Caltha palustris 20 - 30 cm), Pryskyřník velký ( Ranuculus ligua až 70 cm)

2. rostliny do hloubky 5 - 10 cm - Puškvorec obecný ( Acorus calamus až 60 cm), Žabnik jitrocelový ( Alisma plantaquatica až 80 cm), Šmel okoličnatý ( Butomus umbellatus až 80 cm), Kosatec žlutý ( Iris pseudocorus až 80 cm) atd.

3. rostliny do hloubky 10 - 20 cm - Prustka ) Hippuris vulgaris až 40 cm), Lekníny, Šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia 30 - 50 cm) Orobinec úzkolistý ( Typha angustifolia až 120 cm)

4. hloubka 20 až 50 cm - Lekníny

5. pobřežní zóna např Achillea ptarmica 40 cm,Ajuga reptans 10 - 15 cm, Allium schoenoprasum 25 cm, Darmera peltata 80 cm, Carex grayi 50 cm, Iris, Trollius chinensis 100 cm, Veronica longifolia 40 - 80 cm atd.

 

banán ( Musa) venkovní 

 

12/ Uskladnění ovoce:

   Hnilobě jablek zabráníme tak, že na police rozprostřeme kapradí - nejlépe Hasivku orličí, která se vyskytuje v borových lesích na písčitých půdách. Na ni položíme hedvábný papír, jelikož šťáva kapradin je jedovatá. Hlavně je potřeba dát pozor na výtrusy z kapradí na spodní straně listu samena. Švestky lze uchovat v chladu také bez přístupu vzduchu. 

13/ Pěstování mrazuvzdorných netradičních rostlin v našich podmínkách ve volné půdě..

Zajímavostí je pěstování ve volné půdě Agave.  Agave parryi parryi , které vydrží až - 29°C , Agave neomexicana až - 26 °C. Další mrazuvzdornou rostlinou jsou bambusy, např.Fargesia murieliae až - 35 °C, netvoří kořenové odnože, což je velká výhoda, protože není třeba v oblasti kořenů zábrana. Další je např. Fargesia nitido -25°C, nutná zábrana v oblasti kořenů. Také v našich podmínkách lze s úspěchem pěstovat mini- kiwi, např. actinidia kolomikta její velkou předností je zrání v srpnu. Máme možnost sklízet i u nás vlastní fíky. Fíkovník ( Ficus carica ) snese až - 15 °C a ve dřevě dokonce - 20 °C, volíme jihovýchodní stanoviště u stěny domu.

14/ Zimování přenosných rostlin Vašich zahrad..

Zimování fuchsií vyžaduje světlé místo u okna při teplotě  dva až dvanáct stupňů a pak Vám stále pokvetou . Další rostliny jako oleandr, ibišek, durman , citrusy vyžadují také v zimě světlé místo při teplotě 5 - 15 C.Zalévat opatrně, aby substrát nevyschl, ale v misce nesmí stát voda. Výjimkou je zimování kávovníku , při teplotě 15 -18 C  a nechat trochu vody v misce, protože velký problém je suchý vzduch.

15/ Vaše střecha plná rostlin.

Tato myšlenka není žádná novinka, byla aktuální již v období antiky.Před založením je nutné se poradit se stavebním odborníkem ( statikem) ohledně zatížení střechy.

Postup při ozelení střechy :

a/ zkontrolujte stav střechy a proveďte opravy

b/ jako první kontaktní vrstvu s střešní krytinou umístíme geotextili

c/ aby jsme uchránili střešní krytinu před poškozením kořeny použijeme speciální plastovou fólii, kterou pečlivě pokládáme a svařujeme

d/ na fólii opět umístíme geotextilii

e/ pak položíme vrstvu drenáže ( štěrk, drobné kamínky), nezbytné u rovných střech a s malým sklonem, u střech s větším sklonem není drenáž nutná, ale je dobré vylehčení substrátu keramzitem.

f/ u střech se sklonem větším než 20 % jsou nutné speciální zábrany proti sesunutí půdy. Např. střešní hranoly umístěné 2m od sebe, pokládáme je již pod izolační fólii, pod substrát možno také vložit hrubé rohože.

Vhodné rostliny např. traviny kostřava ( Festuca), lipnice (Poa), psineček ( Agrostis), strdivka ( Milica), sveřep ( Bromus), sukulenty - netřesky ( Sempervirum, Jovibarba), rozchodníky ( Sedum ( , opuncie (Opuntia), byliny - mateřidouška ( Thymus serphyllum) šalvěj ( Salvia) levandule, jestřábník ( Hieracium) , mochna ( Potentila, hvozdík ( Dianhus), česnek ( Allium) atd..

16/ Netradiční ovoce našich předků..

Jako první bych uvedl Mišpuli německou ( nemá s našimi sousedy nic co dočinění) Mespilus germanica, je to ovocná dřevina pocházejicí s Malé Asie. U nás častá od 12 - 19 století. Široce větvený strom ( keř) výška do 5 m. Plody jsou kulaté, hnědé až hnědozelené, podobné hruškám. Čerstvé nejdou pomalu jíst, teprve po přemrznutí jsou měkké. Příznivě účinkují na kardiovaskulární choroby a nemoci oběhového systému. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a při onemocnění dýchacích cest. Daří se jí na lehčích vápenatých půdách , teplejších poloh, ale je mrazuvzdorná a snáší polostín.

Moruše bílá a černá , Morus alba, nigra. Její  plody hodně připomínají ostružinu, avšak rostou na stromě. Již jako dítě jsem si na nich pochutnával v Roudnici n/L na školní zahradě základní školy u Jelena. Pochází z Asie a k nám se dostala za vlády Marie Terezie.

 Kdouloně, Cydonia obloga podobné hrušním i jablkám. Jedlé jsou až po uvaření, vhodná na džemy, výška stromu 8 m, plody voní po citrónu.

Tatarka, Tatarova hruška, jedná se o potomka šípové hrušky a asi jeřábu muku. Byla nalezena v Alsazku před rokem 1650. Asi před 100 lety M. Tatar v botanické zahradě v Praze získal semena a vypěstoval strom, který pojmenoval po sobě. Plody jsou šťavnaté, lahodné chuťi, dozrávají v srpnu až září a připomínají exotické ovoce. Strom je nenáročný a velmi dekorativní.

Nesmíme zapomenout na staré odrůdy jabloní. Málokdo ví , že před druhou světovou válkou byli kopce mezi městy Ústí n/L a Děčínem plné ovocných sadů, hlavně jabloně a hrušně a pak se po Labi zásobovalo celé Německo, dožívajicí opravdu staré stromy jsou vidět ještě dnes. Tyto sady plodily a vyžadovaly minimální péči bez použití chemie. U těchto starých odrůd vystačíte jen s průklestem, mírným přihnojením, doporučuji pro chalupáře a lidi co nemají tolik času na sad . Malinové holovouské - česká ranně zimní, červené plody, chutná po malinách, konzum listopad-únor. Panenské české - červená jablka, zimní odrůda, vhodná i do vyšších poloh , konzum  září -duben. Sudetská reneta - dobře plodí, zimní, plody větší, žluté s červeným líčkem, sladce navinulé, konzum listopad - duben. Důvod proč nejsou tolik rozšířené je jejich vysoký tvar ( kmen), takže je třeba zdatnost a při česání dlouhý žebřík i nebát se výšek, výhodou je biojablka bez chemie a nenáročnost pěstování.

Perspektivní novou dřevinou pro naše podnebí je Jabloň hruškolistá ( Pyrus pyrifolia) - Nashi hrušně. Původem z východní Asie, plody s netradiční skořicově ananasovou příchutí, je odolná proti chorobám hrušní, v čem je její velký klad. Mrazuvzdorná až do - 25 C.

17/ Květinová louka..

   K nám přišla z Německa již před 20 lety, v zahraničí je však velmi oblíbená. Vyžaduje chudší půdu, aby jsme docílili druhové pestrosti, rovnovážného stavu dosáhneme za 6- 8 let. Tuto květinovou louku nelze intenzivně sešlapávat, údržba je po odkvětu kosením a to až dvakrát do roka. Z travin uvedu např. Ovsík vyvýšený, Kostřava červená, Trojštěk žlutavý, Tomka vonná, jeteloviny všechny mimo Jetelu plazivého. Z bylin  např. Kopretina jitrocel, Kmín, Kozí brada, Šalvěj, Šťovník, Svízel, Hrachor, Sléz, Hadinec, Hvězdnice, Hlaváč atd. Na našem trhu je k dostání Kopretinová louka 50 % Kopretiny, 50% traviny, nebo Horská louka 25 druhů bylin a 7 druhů travin, Zámecká louka 49 druhů bylin a 7 druhů travin a další nyní je sortiment již velmi široký.

18/ Další úžasné rostliny , které je možno pěstovat v našich podmínkách...

Určitě nejde nezmínit liánu minikiwi Actinidia arguta, kterou pěstujeme na drátěnce, řez provádíme v zimě nebo v letě, existují odrůdy s potřebou samčích a samičích rostlin, ale i samosprašné. Mrazuvzdornost až do -20 C.

Další je fíkovník smokvoň, Ficus carica Brown Turkey´, velmi otužilý fíkovník plodicí medově sladké plody v našich podmínkách, řez zjara. V mládí je mrazuvzdorný do - 15 C, víceleté do - 20 C, při omrznutí obráží z kořenů a již na těchto výhonech v tomto roce plodí, ale u nás  na letošních plody nedozrají.

Velmi dekorativní je jehličnatý strom Blahočet čilský Araucaria arauca, v našich podmínkách výška do 4 m, šířka do 3 m, minimální teplota - 21 C, roste velmi pomalu, výška a šířka v dospělosti, kdy má v šiškách jedlá semena.

Méně známým opadavým ovocným stromem původně ze Severní Ameriky, který vydrží mráz až do - 22 C je Asimina triloba, česky Muďol trojlaločný ( původní indiánský název POU POU) u nás prospívá velmi dobře, jeho ovoce je srovnatelné s tropickým, proto se mu také řiká banán severu. Kvete velkýmy purpurovými květy, plody jsou zelené dozrávají konec září a během října, chutnají jako směs bánánu, ananasu a manga, pozor semena se nejí , vždy vyjmou !!. Pro opylení květů a tím i následně plody je třeba dvou geneticky odlišných stromů. Ovoce nelze skladovat.

 Velkou výzvou a zajímavostí je možnost pěstovát mrazuvzdorné palmy, jednou z nejvíce dekorativních je Trachycarpus wagnerianus, která má dlanité,široké listy. Dokáže přečkat až  -19 °C, v dospělosti dosahuje výšky až 10 m. Je vhodná také do menších zahrad, netvoří širokou korunu. Pochází z Himalájí, kde roste ve výšce až  2000 m.n.m. Je znám případ v České republice že přežila i -25 °C. Při výsadbě vyžaduje odbornou přípravu půdy a na zimu přikrytí s cílem ji ochránit před vlhkostí.

POZOR MRAZUVZDORNÉ JSOU STARŠÍ ROSTLINY, MLADÉ MRÁZ ZAHUBÍ !!!

   Další zajímavostí je možnost pěstování v našich podmínkách stromových kapradin např. Dicksonia antarctica, tato kapradina odolává až teplotě -12°C, pochází z Tasmánie. Ve volné přírodě dorůstá až do výšky 6-10 m. V našich podmínkách nesnáší přímé slunce, vyžaduje polostín, až stín. má specifické nároky na substrát.

   Pro velké zahrady mohu doporučit velmi dekorativní jehličnatý strom araucaria araucana, snese až -18°C, v dospělosti muže dosáhnout až 40 m výšky, pochází z předhůří

19/ Co říci k venkovnímu pěstování citrusů v našich nejteplejších polohách ( kde se daří vinné révě )......, je velmi

      problematické, dá se říci mimo skleník až nemožné

Největším problémem při venkovním pěstování hybridů citrusů x Poncirus trifoliátum není ani tak suchý mráz , jako zimní deště a jinak sychravé počasí. Proto je i u mrazuvzdorných kultivarů přistoupit k ochraně vůči popisovené nepřízni počasí. Jako mrazuvzdorná podnož se používá Poncirus trifoliáta, proti mrazu velmi odolná, má však nejedlé plody. Velmi zajímavé jsou hybridy s rodem citrus Citronge ( C. sinensis x P.), do -15 CCitromelo ( C. paradisi x P) do -15 C ,Citrodarin ( C. reculata x P. ) od -15 C do -20 C, slušná kvalita plodů. Dle mých informací se dali na jaře roku 2009 sehnat tyto hybridy  Sanford F 2 Curafora, do -12 C, Swingle 4475 do -12 C, USA 119 kvalitní plody -10 C. Velkou zajímavostí je sněžná mandarinka Changsa, která není hybridem a přitom vykazuje mrazuvzdornost (pokusim se zjistit více). Je jasné, že při pěstování citrusů u nás je tu problém také s délkou dne v zimním období a jak jsem již psal i klimatické podmínky nejsou ideální, proto je nutností zajistit ideální složení půdy ( citrusy nesnáší v půdě vápník), nejlépe umístit rostlinu na jižní expozici ke zdi ( ne ji přímo přilepit , alespoň 30 cm od ní, zajistit zimní ochranu).Je možné pěstovat citrusy v skleníku, zde je však problém v letě s přehřátím, v bytových podmínkách je nutné zajistit zimování ( v zimě teplota od 8 do max. 15 C) V době vegetace dostatek vláhy, v zimě omezit zálivku, hrozí nebezpečí uhnití kořínků, jelikož rostlina vodu nepřímá. Hlavně citrusy nesnáší chlór, nejvhodnější k zálivce je voda dešťová, možno i odstátá. Zajímavým keřem velmi podobným citrusům je Citronečník, mrazuvzdorný, ale plody nejedlé. Zajímavý hybrid citrusů je   Citrangequat Thomasville mrazuvzdorný do -12 C , s šťavnatými , nasládlými plody, bohatě plodící, jen dostupnost na českém trhu je horší.

20/  Bylinková zahrádka.

   Mít vždy po ruce čerstvé bylinky, pro dochucení jídel a pro zdraví je bezvadné, vím o čem píši. Přitom bylinky jsou velmi nenáročné a přinášejí stále velký užitek. Stačí jim mírné přihnojování, většinou konpostem, mírná zálivka a hlavně časté stříhání , aby nešly do květu.

Oregáno ( Origanum vulgare) dobromysl .Místem přirozeného výskytu je Evropa,  sušší stanoviště, chráněné místo na zahrádce. Vápenité půdy ( ale prospívají i v píščité). V dobách dávno minulých se věřilo, že má magickou moc a ochraňuje lidi a dobytek před nemocemi. Pomáhá proti kašli, má protizánětlivé účinky, podporuje chuť k jídlu. Hodí se do jídel, kam se dává majoránka, je vynikajicí k tučnějším jídlům, do karbanátků, sekané, k dušenému masu a zelenině, hlavně k rajčatům a paprikám. Přidáváme až na konec, aby jsme vařením nepokazili chuť a léčivé účinky.

Máta peprná ( Mentha piperita L.).Domácí bylinka.  Sušší, teplá stanoviště, lehčí vápenitá půda. Na jednom místě může růst 4-6 let, na horách na zimu přikrýt. Má dezinfekční účinky, používá se do sekaných mas.

 

Meduňka ( Mellissa officinalis L.). Daří se jí na slunném místě, v lehčí výživné půdě. Listy voní a chutnají po citrónu. Uklidňuje a zlepšuje trávení, působí proti plynatosti, snižuje krevní tlak a ztišuje migrénu. Přidává se do salátů, polévek a omáček, možno i do rýže, nikdy nevařit !!!

Bazalka ( ocimum basalicum L.)  . Původní vlastí je Indie. Je to jednoletá rostlina,  teplomilná, vyžaduje chráněná a slunná místa a dobře zpracovanou půdu. Na podzim hluboko zryjeme a přihnojíme kompostem. Vhodná do polévek, omáček, k masu,  k zvěřině. Nyní je již možné pěstovat v květináči víceletou bylinu, jako přenosnou rostlinu. Co znamená v letě na slunném stanovišti v květináči na zahradě, balkónu, terase a v zimě na světlé chodbě nebo chladnějším místě v bytě kolem 15 C.   K dispozici jsou rostliny pocházejici z Indie Ocimum gratissimum, nebo kříženec O. African Blue, z Keňi O. klimandscharicum a chuťově pikantní ( chutná po pepři, nebo feferonkách O. selloi Green Pepper. V zimě pozor na přemokření, vyžaduje propustnou sušší půdu.

Estragon ( artemisia dracunculus L.)..Původně pochází z jižního Ruska.  Až 120 cm vysoký, vyžaduje slunné , sušší stanoviště. Používá se jako přísada do omáček a polévek.

Kerblík vysoká 40 - 60 cm, na půdu nenáročná, vhodné pěstovat v polostínu. Semena vyseváme v dubnu přímo na záhon 20 cm od sebe. Hodí se do omáček, pomazánek, do salátů.

Libeček lékařský ( Levisticum officinalis Koch). Svůj domov má v Itálii.  Je vysoký 1 - 2 m, používá se list i kořen. Listy se hodí do polévek, omáček, pod masa. Je velmi aromatický.

Tymián ( Thymus vulgaris L.). Ve starověku byl symbolem odvahy, síly a statečnosti. Prospívá na chudých píščitých půdách, na teplém a slunném, chráněném stanovišti, nevadí mu sucho. Používa se do polévek a omáček, k nakládání okurek a zeleniny.

Yzop lékařeký ( Hyssopus officinalis) . 30 až 50 cm vysoký, na stanovišti vydrží 5 - 6 let, vyžaduje slunné a bezvětrné stanoviště s lehkou půdou, s dostatkem živin. Použití do polévek a luštěnin.

Saturejka ( Satureja hortensis L.). Pochází z oblasti Černého moře. Dává jídlu ostrost, posiluje zažívání, má protiprůjmové účinky, pomáhá proti nadýmání. Měří kolem 30 cm, vyhovují ji lehké půdy. Hodí se do bramborové polévky, k zvěřině, smetanových omáček.

Brutnák lékařský ( Borago officinalis L.). Rostlina jednoletá, s modrými květy, dekorativní. Na půdu nenáročná, vysévá se přímo do půdy. Jako koření se používají mladé lístky do okurkových salátů, k rybám, do zeleninových jídel,bylinkových omáček, omelet, rajčatových salátů, zeleninových polévek. Připravuje se z nich salát s cibulí , octem a pepřem. Květy se kdysi kandovaly a jedly jako cukroví, nebo se přidávaly do bylinkového octa.

Koriandr ( Coriandrum sativum l.). Pochází ze Středomoří. Je to jednoletá až dvouletá rostlina, vysoká až 1m. Má rád hluboko zpracovanou půdu. Jako koření se v mírné dávce používají čerstvé listy, ale hlavně suché plody, dozrávajicí v srpnu. Použití nakládané houby, červená řepa, zelí, pečivo, maso, uzeniny, omáčky, likéry.

Řeřicha setá ( Lepidium sativum L.). Jednoletá rostlina, původem ze severní Afriky a západní části Asie. Zajímavostí je , že rostliny je možné pěstovat na vlhké vatě i v zimě za oknem. Sklizeň  jednorázově v 6 cm, zpravidla asi tak po týdnu. Má příjemnou, mírně pálivou chuť, je bohatá na vitamíny C a B a hořčičné silice. Má vliv na tvorbu krve, povzbuzuje látkovou výměnu, je močopudná. Mužeme ji použít jako ozdobu na chlebíčky, nebo na chléb s máslem, bramborové saláty a polévky, výborná k tučným jídlům. Vždy jen čerstvou nať.

Šalvěj lékařská ( salvia officinalis). Staré anglické přísloví praví: "Kdo chce zdravě žít, musí šalvěj zjara jíst."  Je to trvalý polokeř 50 -80 cm vysoký . Je nenáročná, snáší suché, slunné místo, chráněné před větrem, občasná zálivka ale nutná.  Má dezinfekční účinky, jako koření se používají listy k přípravě skopového, telecího, jehněčího masa a do nádivek.

21/ Netradiční léčivé a ovocné keře ( stromky)..

Rakytník řešetlákový ( Hippophae Rhamnoides)     , jeho původním domovem je dálný Kavkaz, proto se mu řiká citróník severu. Co se týče vitamínů, vyrovná se tropickému ovoci, avšak chuťově nic moc. Dorůstá výšky až 3m a jeho kořeny, které se velmi rozrůstají, jsou nezničitelné. Proto doporučuji pěstování v korytech nebo pevných nádobách. je třeba mít vždy rostliny s samičími a také rostlinu s samčími květy. Zhruba jednou za 3 roky je nutná výměna zeminy, zakrácení kořenů a k tomu přiměřeně i nadzemní části keře.

Muchovník olšolistý ( Amelachier alnifolia), je to dar z kanadských prérií, vydrží mráz až -40 C, takže je to také ovoce severu, kde již nic jiného neroste. Lze ho pěstovat ve tvaru stromku, asi tak 2m vysokého. Plody jsou sladké a připomínají kanadské velkoplodé borůvky. Plodí pravidelně a hodně a oproti velkoplodým borůvkám  nemají zvláštní požadavky na půdu. Při výsadbě je vhodné přihnojení celeritem. Díky chutnosti plodů se mu lidově řiká rozinkový strom.

Klanopraška čínská ( Schisandra chinensis),  tato liána u nás dorůstajicí délky 6m pochází z východu, z Číny. Vyžaduje dostatek vláhy a propustnou zem, je jí možno pěstovat v nádobách. Plodí dobře, je mrazuvzdorná, však pozor! Plody zvyšují krevní tlak, čili pro lidi s vyšším tlakem jsou nevhodné.

Kustovnice čínská ( Lycium chinensis),  tento keř z Číny je opravdu přírodním zázrakem. Plody upravují vysoký tlak, posilují zrak, odstraňují závratě, bolesti v kříži, astma, únavu. Ale pěstování u nás je země nezmapovaná a je plné nástrah. A to již při koupi rostliny, protože u nás planě rostoucí druh kustovnice ( Lycium barbatam) je jedovatá a existují překřížené kustovnice z té naší, které jsou již jedlé, avšak nikdo netuší, zda mají nějaké kladné účinky na lidský organismus ( tak mohu poradit pozor na nádherné obrázky, třeba v katalogu). Pak je tu  sice delší, ale bezpečná cesta, vlastní výsev semínek po zakoupení plodů sušených na slunci. Kustovnice čínská je u nás plně mrazuvzdorná. Výška 1 - 2,5m, doporučený tvar stromek ( docílení řezem). Vyhovuje jí slunná, chráněná poloha, humózní půda a dostatek vláhy. V mládí je velmi náchylná k houbové chorobě padlí, nutný častý postřik. Doporučuji pěstovat jako přenosnou rostlinu ( ve velkém květináči). Také proto, protože kvete v pozdním létě a její plodnost u nás také není doložena. Některé odborné prameny uvádějí, že v našem klimatu neplodí a jiné pravý opak. Nezbývá než se pustit do vlastního výzkumu, jak to vlasně s Kustovnicí čínskou v našem klimatu je ???

22/ Tomel viržínský ( Diaspyros virginian  )

Mrazuvzdorný strom, snáší teploty do - 20 C, pochází z východu USA ( je zajímavé , že se pěstují i tam , kde jsou zimní teploty až -30 C). Lze ho řezem udržovat ve tvaru zákrsku, plody jsou jedlé, po přemrznutí sladké, lze je sklízet až do vánoc. Vyžaduje plné slunce, ale dobře plodí i v polostínu, na půdu není náročný, má však rád vzdušné půdy, vydrží i kratší období sucha, nebo přemokření. Sázkou do loterie je, že některé stromy mají jen samčí květy , jiné samičí, jsou však také samosprašné ( mají samčí i samičí), to se však zjistí až při nástupu do květu. V prvních dvou letech života jsou cholostivé na omrznutí kořenového systému, proto zimujeme při teplotě do -5 C. Je možné pěstování v kontejnerech . Ve 100 g ovoce je 90 mg vitamínu C, dále obsahuje sacharidy, bílkoviny, vlákninu, popeloviny a kyseliny.

 

23/ Wollemia nobilis zahradní rarita v ČR  

   David Noble, správce parku v Wollimi ( 200 km od Sydney, Austrálie), v roce 1994 narazil na stromy, které neznal. Vědci si lámali hlavy, až dospěli k názoru , že se jedná o neznámý druh z čeleďi aurakáriovitých, z nihž většinu známe jako vyhynulé z fosílií. Stále zelený velký strom - něco mezi stromovou kapradinou s listem palmy, má jehlice měkké jako Modřín. Mrazuvzdornost max. - 15 C , jinak nenáročný.

24/suché zíďky, miniskalky v nádobách, terasové záhony , letní, celoroční truhlíky

Do svažitého terénu se hodí suché zíďky, jejich obrovskou výhodou je nepoužívání betónu a tím pádem možné osazení skalničkami do vzniklých spár. Tato zeď se vhodně začlení do okolního prostředí a vypadá přirozeně a přírodně.

Ze starého dřezu na nádobí se dá vyrobit nadherná mniskalka. Stačí jen dřez potáhnout umělím tufem a tím nám vznikne kamená nádoba, než neplníme nádobu zeminou je důležité myslet na kvalitní drenáž. Potom naplníme nádobu zahradní zeminou, umístíme kameny nejlépe přírodní tuf a osazíme skalničkami, raději méně vzrůstnými .

Terasové záhony jsou také vhodné do svažitého terénu, zajimavým nápadem je použití dřevěných špalíků, postavených na stojato, jako obruby, pak již zbývá doplnění vhodné zeminy dle plánovaného využití záhonu a rostlin, protože každá skupina rostlin má jiné půdní nároky.

Při přípravě truhlíků na balkóny, terasy je vždy nutné myslet na dobrou drenáž, není nic horšího než přemokření rostlin. Pak naplníme truhlík kvalitní zeminou, doporučuji přimíchat hnojivo postupně působicí celou sezónu, protože pak odpadá hnojení a zbývá jen přiměřené zalívání podle rostlin a vystavéní truhlíků slunci. Také je vhodné promíchat substrát s speciální horninou , která váže vodu. A tím pádem , když občas zapomenem, nebo odjedeme na dovolenou, tak naše rostliny zdárně přežijí. Volba roslin také záleži na oslunění a přání majitele. Možno osázet bylinkami, kvetoucími letničkami, skalničkami, zakrslými jehličnany. Také na balkóny existují zakrslé ovocné stromy do nádob. Takže i na balkóně lze vytvořit minizahrádku.

25/ Zimolez kamčatský ( lomicera kamtschatica) omylem označován jako kamčatská borůvka

Tento zajímavý ovocný keřík pochází ze severních oblastí východní Sibiře a z poloostrova Kamčatky, kde roste v lesích a močálech tundry, je jedlý a chutný, připomíná protáhlé borůvky. Roste na jakékoli půdě, ale potřebuje dostatek vody. Snese mrazy až do -45C. Ohledně svého severského původu má krátkou vegetační dobu a tak již v červenci muže začít opadávat, protože ve své domovině by se již ukládal k zimnímu odpočinku. Kvete v polovině března a již v květnu plody dozrávají, pozor na ptactvo, jediný kdo může sklízet místo Vás. Doporučuji pěstování nejméně dvou rostlin z důvodu vyšších výnosů.

26/ Řez jabloní za zelena (

U zanedbaných stromů doporučuji provést radikální řez koncem léta a následně koncem dalšího léta. U zdravého stromu se tato rekonstrukce vyplatí.